Cristiano Ronaldo  |  Životopis  |  Fanshop  |


Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro se narodil 5.února 1985 ve městě Funchal na ostrově Madeira v Potrugalsku. Tam neobvyklé jméno Ronaldo mu vybrala matka podle amerického prezidenta Ronalda Reagana. Její sestra vybrala jméno Cristiano. Ronaldo je nejmladším ze čtyř dětí Marie Dolores a Joseho Dinitze. Má bratra Huga a sestry Elmu a Lilianu.

Prvním klubem, za který začal v osmi letech hrát, byla tamní amatérská Andorinha, kde dělal jeho otec ředitele.

V deseti letech přestoupil Ronaldo do klubu C.D. Nacional na popud svého kmotra, který tehdy za tento klub hrál a byl šikovností malého fotbalisty uchvácen. Za přestup se kluby vyrovnaly dresy a míči.


Pro svou rychlost si tehdy Ronaldo vysloužil přezdívku Včelička, ale také Uplakánek - to když brečel poté, co třeba spoluhráči nedali penaltu. Ve dvanácti letech byl již Ronaldo znám v Portugalsku jako vynikající talent a začaly o něho projevovat zájem slavné kluby.

V roce 1997 byl Ronaldo na třídenním testování ve Sportingu Lisabon. Trenéři byli nadšeni a jednoznačně doporučili vedení klubu, aby jej koupilo. Cena byla několik desítek tisíc Eur a tolik Sporting nikdy za tak mladého hráče nezaplatil. Přestože si Ronaldo vždy přál hrát za Benficu, podepsal tedy v roce 1997 smlouvu se Sportingem Lisabon, jak si přála jeho matka, obdivovatelka Luise Figa.

Teprve dvanáctiletý chlapec se musel v srpnu 1997 přestěhovat od rodiny do tréninkové akademie mládeže a bylo to pro něho velmi těžké. Často po večerech plakal, ale díky kamarádům, trenérům a milovanému fotbalu si zvykl. Přestože byl v akademii nejmladší, získal si brzy mezi staršími kamarády respekt díky své hře, odvaze a přátelskému chování. Rodina jej na akademii finančně podporovala i přes své omezené možnosti a na to Ronaldo nikdy nezapomněl.

Cristiano se stal ve Sportingu hvězdou mládežnických kategorií. Jako jediný hráč si zahrál v jedné sezóně za výběr do 16 let, 17 let, 18 let, "B" tým i "Áčko". Při své premiéře za Sporting proti Moreirense dal dva góly. Do povědomí světové veřejnosti se zapsal na světovém šampionátu hráčů do 17 let.
V létě roku 2003 hrál Sporting přátelský zápas s Manchesterem United při příležitosti otevření nového stadiónu Estádio José Alvalade. Den před zápasem podepsaly kluby předběžnou smlouvu o přestupu Cristiana Ronalda, s tím že k přestupu dojde za rok. Již po první půli byli hráči Manchesteru tak nadšeni hrou Ronalda, že apelovali na trenéra Alexe Fergusona, aby tohoto hráče získal. Tomu bylo jasné, že na tak vynikajícího fotbalistu není možné čekat rok a rozhodl se ho získat za 12 miliónů liber hned.

Již v prvním zápase za Manchester United 16.8. 2003 byl Ronaldo nejlepším hráčem. Přestupem do Manchesteru si konečně splnil svůj sen - matka již nikdy nebude muset pracovat a mohl si dovolit podporovat celou rodinu, která se za ním přestěhovala.


Poprvé hrál za reprezentaci v srpnu 2003. O rok později ho povolal trenér Scolari na EURO 2004, kde vstřelil v zahajovacím zápase proti Řecku svůj první gól. Portugalsko se dostalo až do finále, kde ale Řekům podlehlo. Tentýž rok reprezentoval Portugalsko na letní Olympiádě v Aténách. 6.9. 2005 během reprezentačního soustředění v Rusku před kvalifikací na MS zemřel Ronaldovi otec. Přesto se rozhodl Ronaldo zůstat a pomoci svému týmu, jak by si to jistě jeho otec přál.

Na MS v roce 2006 v zápase Portugalska proti Anglii Ronaldův kolega z Manchesteru Wayne Rooney tvrdě fauloval portugalského hráče. Po tomto zákroku Ronaldo protestoval u rozhodčího a ten možná i na základě toho Rooneyho vyloučil.

Portugalci vyhráli na penalty, když rozhodující dal Ronaldo. To mu nemohli angličtí fanoušci odpustit. Stal se terčem nenávistné kampaně a došlo i k rozbíjení oken jeho domu. Je pochopitelné, že měl obavy se do Anglie vrátit, ale trenér Ferguson situaci zklidnil.

Svými výkony si Ronaldo postupně získával zpět i přízeň fanoušků a v dubnu 2007 podepsal s Manchesterem smlouvu na dalších 5 let. Přesto se nadále objevovaly spekulace o jeho odchodu do Realu Madrid, k němuž nakonec došlo v červnu 2009 za rekordní sumu 80 miliónů liber.

Na stadiónu Santiago Bernabéu se na něho přišlo podívat více než 80 tisíc fanoušků, což bylo ještě o něco více než na Diega Maradonu v roce 1984.


| Kniha Cristiano Ronaldo - Cesta na vrchol |

Kniha Cristiano Ronaldo - Cesta na vrchol


Stadion Santiago Bernabéu (kapacita: 85 454)
  • Otevření: 1947
  • Real Madrid bude rekonstuovat Santiago Bernabéu
  • Maketa stadionu - 3D Puzzle Santiago Bernabéu
  • Zájezdy a vstupenky na Real Madrid


  •  Cristiano Ronaldo  |  Životopis  |  Fanshop  |